تبلیغات
هیئت عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) کلجاه - حضرت ابراهیم(ع) و نماز

حضرت ابراهیم(ع) و نماز


حضرت ابراهیم(ع) و نماز 

ابراهیم بزرگ ـ كه از او تحت عنوان بت شكن ، قهرمان توحید ، پدر انبیا ، اوّاه ، حلیم ، صالح ، مخلِص ، مخلّص ، موحّد و بیناى ملك و ملكوت یاد مى شود ـ به فرمان حضرت حق ، هاجر و فرزند شیرخواره اش اسماعیل را از شام حركت داد و به دلالت پروردگار راه پیمود تا به جایگاه كعبه رسید . پس آن طفل شیرخوار و مادرش را بنا به خواست خداوند در آن سرزمین بى آب و علف با مختصرى طعام و پیمانه اى از آب پیاده كرد !! سپس از همسر مهربان خداحافظى كرد و اراده ى بازگشت نمود . در این وقت هاجر دامن ابراهیم را گرفت و عرضه داشت : چرا مى روى و به كجا خواهى رفت ؟ ما را در این دشت هولناك و زمین بى آب و علف به كه وامى گذارى ؟
ابراهیم التماس هاجر را نادیده گرفت و با آرامشى كه خاصّ عاشقان و اولیاى خداست به هاجر فرمود : اینكه تو و این طفل گرسنه را در این بیابان مى گذارم
فرمان اوست .
هاجر چون این آهنگ گرم و دلپذیر را شنید به جاى خود بازگشت و در برابر حكم حكیمانه ى حق تسلیم شد و پیش خود گفت : اگر ماندن من با این كودك در این بیابان وحشت زا فرمان خداست باك ندارم ، زیرا همو حافظ و نگهبان من و كودك من است .
ابراهیم عزیز بازگشت . گو اینكه فراق فرزند كه تنها چراغ زندگى او بود قلبش را سخت مى فشرد ، اما ایمان او به خداوند نیز او را از آن منطق با كمال آرامش و اطمینان دور مى ساخت و در حالى كه مركب به جلو مى راند دست به سوى حق برداشت و چنانكه قرآن مجید مى فرماید ، عرضه داشت :
* ( رَبَّنَا إِنِّی أَسْكَنتُ مِن ذُرِّیَّتی بِوَاد غَیْرِ ذِی زَرْع عِندَ بَیْتِكَ الُْمحَرَّمِ رَبَّنَا لِیُقِیمُوا 
الصَّلاَةَ )(1) 
پروردگارا ! من زن و فرزند خود را در بیابانى خشك و سوزان در كنار خانه ى تو قرار دادم پروردگارا ! براى این كه نماز به پاى دارند .
ابراهیم بزرگوار به نقل از قرآن مجید درخواستهاى بسیار مهمى از حضرت حق داشت . خداوند مهربان تمام دعاهاى ابراهیم را اجابت فرمود ، كه از جمله ى درخواستهاى آن مرد بزرگ یكى این بود :
* ( رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاَةِ وَمِنْ ذُرِّیَّتِی رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاءِ )(2) .
پروردگارا ! من و فرزندانم را به پادارنده ى نماز قرار ده و درخواست مرا به پیشگاه لطف و عنایتت بپذیر .

موضوع: نماز،
برچسب ها: نماز، حضرت ابراهیم(ع)،
[ پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394 ] [ 15:53 ] [ ALI CRIS ]